Szkoła imienia „Polskich Olimpijczyków”

Dodany: 2019-09-23 11:06:09


PZP SMS Szczyrk z siedzibą w Buczkowicach już niebawem będzie nosić imię „Polskich Olimpijczyków”

Szkołę śmiało można nazwać polską kuźnią talentów narciarskich. Na zimowych olimpiadach startowało wielu jej absolwentów. A Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł czy Paweł Wąsek są przyszłością polskich skoków narciarskich.

- Liczna grupa absolwentów SMS Szczyrk w Buczkowicach znajduje się w kadrach narodowych. Naszą szkołę ukończyli między innymi: znani skoczkowie - Stefan Hula, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł czy Jakub Wolny, który staje się w tej chwili czołowym zawodnikiem na skoczniach narciarskich świata. W kombinacji norweskiej mamy takich zawodników jak Adam Cieślar, Paweł Słowiok i Szczepan Kupczak, który również zaczyna odnosić znaczące sukcesy. W biegach narciarskich ściga się Maciej Staręga, a w konkurencjach alpejskich na czterech członków kadry narodowej aż trzech - Piotr Habdas, Paweł Pyjas i Jan Grodecki - uczęszczało do naszej szkoły - wylicza dyrektor szkoły Jarosław Konior, który przed pięcioma laty, podczas obchodów 95-lecia działalności Polskiego Związku Narciarskiego, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP. A przed tygodniem został uhonorowany srebrnym medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”.

Jak SMS w Buczkowicach funkcjonuje na co dzień? Zarówno Szkoła Podstawowa, jak i Liceum Ogólnokształcące SMS są szkołami publicznymi, podległymi w całości Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej. Placówka szkoli aktualnie uczniów-zawodników w skokach oraz biegach narciarskich, kombinacji norweskiej i konkurencjach alpejskich. Organizacja i przebieg kształcenia stwarzają możliwość uczącej się młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności sportowych na kolejnych poziomach edukacji, a jej absolwentom dają szansę kontynuowania nauki na Akademii Wychowania Fizycznego lub innych uczelniach. Zawodnicy objęci są fachową opieką trenerską przy wsparciu psychologa, fizjologa i dietetyka sportu.

- We wrześniu rozpoczęliśmy historyczny dla naszej placówki rok szkolny. Składają się na niego trzy ważne wydarzenia. Po pierwsze: obchodzimy jubileusz 20-lecia powstania Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach. Wcześniej była to szkoła niepubliczna. W 2002 roku powstało tutaj gimnazjum publiczne, a od 2011 roku cała placówka jest szkołą publiczną. Po drugie: aby uhonorować tych, którzy przysporzyli nam wszystkim wielu emocji i wspaniałych sportowych wrażeń nadajemy szkole imię Polskich Olimpijczyków. A trzecim, równie wspaniałym wydarzeniem, jest oddanie do użytku nowej hali sportowej z zapleczem, którą udało się wybudować dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu. W skład tego pięknego obiektu wchodzą dwie hale sportowe - większa i mniejsza, siłownia, gabinet odnowy biologicznej oraz pomieszczenia i salki lekcyjne. Od 1 września uchwałą Rady Powiatu utworzyliśmy w SMS Szczyrk Szkołę Podstawową dla uczniów klas szóstej i siódmej. Jesteśmy jedną z dwóch szkół w kraju, która szkoli i uczy młodzież uprawiającą dyscypliny zimowe. Do naszej placówki uczęszczają uczniowie z obszaru całej Polski, którzy uprawiają skoki narciarskie, kombinację norweską, biegi narciarskie oraz konkurencje alpejskie.

Gros naszych zawodników uczących się w drugiej i trzeciej klasie liceum jest obecnie członkami narodowej kadry juniorskiej Polskiego Związku Narciarskiego. W skokach są to na przykład Tomasz Pilch czy Kacper Juroszek, w biegach Ewelina Kołodziej, Karolina Kukuczka i Artur Bożek - wymienia dyrektor Konior. Obecnie Powiatowy Zespół Placówek SMS Szczyrk w Buczkowicach tworzą: Szkoła Podstawowa, Liceum Ogólnokształcące, Internat, Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Hondrasik".

Uczniowie szkoły korzystają z wielu obiektów sportowych w regionie i nie tylko. Rozwojowi sportowych umiejętności służą przede wszystkim własne obiekty, na czele z boiskiem wielofunkcyjnym oraz trasą biegową w Buczkowicach, a niebawem - z nowo wybudowaną halą. Treningi i zajęcia sportowe odbywają się także na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, skoczni Skalite oraz na basenie. Ponadto w celach treningów biegowych wykorzystywana jest trasa na Kubalonce. Uczniowie buczkowickiej placówki uczestniczą także w wyjazdach zagranicznych, korzystając z renomowanych ośrodków w Austrii, Czechach czy na Słowacji.

Ostatnie lata funkcjonowania placówki przyniosły wiele sukcesów sportowych, wśród których najważniejsze to:
- mistrzostwo świata juniorów Jakuba Wolnego i drużyny z uczniami SMS Szczyrk w składzie,
- medal olimpijski Stefana Huli oraz udział w Igrzyskach Olimpijskich w Soczi i Pjongczangu 9 absolwentów szkoły.

Ze szkoleniowego punktu widzenia istotną rolę odegrały przyjazdy do szkoły słynnego trenera skoków narciarskich Hannu Lepistoe. SMS Szczyrk nawiązała ponadto współpracę ze szkołą sportową z Człuchowa, gdzie odbywają się obozy letnie uczniów z Buczkowic. Szkołę odwiedził początkiem 2018 roku prezydent RP Andrzej Duda, wizytę złożyła tu również jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. I wreszcie - rzecz najbardziej dla wszystkich sportowców i działaczy oczekiwana - w 2018 r. rozpoczęto budowę hali sportowej wraz z niezbędnym zapleczem. Przy tej okazji przeprowadzono też istotne remonty w szkolnym internacie oraz na terenie przy placówce.

Na przestrzeni ostatnich lat realizowano tutaj projekty unijne - „Aktywnie po wiedzę w SMS Szczyrk” i „Kluczowi - cyfrowi”. Pozyskano również sprzęt na wyposażenie placówki, m.in. komputery, laptopy, tablice interaktywne.

Plany na przyszłość? - Marzeniem szkoły jest, aby stworzyć naszym biegaczom narciarskim i kombinatorom norweskim dobre warunki do trenowania. Dlatego kilka lat temu w szkole zrodziła się koncepcja powstania całorocznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego. Asfaltowe, naśnieżane i oświetlone trasy o długościach 3750 m, 3300 m, 2500 m, 1700 m i 1300 m spełniałyby wymogi FIS do rozgrywania zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego i Pucharu Świata w biegach i kombinacji norweskiej. Latem zawodnicy ścigaliby się i trenowali na nartorolkach i łyżworolkach, a zimą na nartach. Ścieżki biegowe byłyby świetnym uzupełnieniem obiektów sportowych w Szczyrku, czyli skoczni narciarskiej i licznych tras zjazdowych. Mogłyby też służyć mieszkańcom, klubom beskidzkim oraz kadrom PZN i turystom. Mamy skupioną w internacie i szkole najlepszą młodzież w kraju w biegach i kombinacji, chcemy więc stworzyć im warunki do szybkiego rozwoju. Trasy mogłyby powstać w Buczkowicach za cmentarzem - wyjawia dyrektor.

Źródło: Kronika Beskidzka

Sponsorzy
Partnerzy